Piątek, 5 czerwca 2020 Imieniny: Bonifacego, Igora, Walerii
A+ A+ A+

Bank Żywności w Olsztynie oraz operatorzy programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy  zapraszają przedstawicieli i przedstawicielki organizacji społecznych na spotkanie dotyczące programu, które odbędzie się 2 marca 2020 r. w godz. 11.00-15.00 w Olsztynie, w Kuźni Społecznej przy ul. Marka Kotańskiego 1.

 

 

Spotkanie organizowane jest w związku z rozpoczętym w lutym pierwszym naborem wniosków w ramach konkursu tematycznego. W programie wspierane będą projekty obejmujące następujące obszary:

 1. Angażowanie obywateli i obywatelek w sprawy publiczne i działania społeczne
 2. Ochrona praw człowieka i równe traktowanie
 3. Wzmocnienie grup narażonych na wykluczenie

W trakcie spotkania opowiemy o założeniach programu i pierwszego naboru, a także o wyzwaniach związanych z obszarami wspieranymi przez program. Pokażemy inspirujące przykłady i odpowiemy na Państwa pytania. Część spotkania będzie miała charakter warsztatowy - skupimy się w jej trakcie na Państwa wstępnych pomysłach na projekty. Zachęcamy więc do pomyślenia na ten temat jeszcze przed spotkaniem.

Do udziału w spotkaniu zapraszamy przede wszystkim przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych. Zapraszamy zarówno większe jak i mniejsze organizacje z różnym stażem działania.

Na spotkanie obowiązują zapisy. Bardzo prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego pod >>TYM LINKIEM. Na zgłoszenia czekamy do 24 lutego. Nie zwracamy kosztów podróży na spotkanie.

Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Jego celem jest wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego, aktywności obywatelskiej oraz upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem.

Więcej informacji o Programie można przeczytać na stronie aktywniobywatele.org.pl, a skrót podstawowych informacji również w >> ulotce informacyjnej.

Informacji organizacyjnych dotyczących spotkania udziela Dominika Patryucha-Sokół, (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 510 172 320)          

Zaś w sprawach dotyczących samego programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy i założeń spotkania prosimy o kontakt z Marią Jagaciak (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22-100-55-94).

Organizatorami są Fundacja im. Stefana Batorego i Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, we współpracy z Bankami Żywności w Olsztynie.

 

O Funduszu

Celem Funduszu jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego, aktywności obywatelskiej oraz upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem.

Operatorem Funduszu jest konsorcjum złożone z trzech organizacji: Fundacji im. Stefana Batorego (lider), Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich.

W ramach programu Stocznia będzie odpowiedzialna za:

 • wspieranie organizacji w obszarze dotyczącym angażowania obywateli i obywatelek w sprawy publiczne i działania społeczne (w tym m.in. przygotowanie i przeprowadzenie konkursu dotacyjnego, wsparcie organizacji na etapie składania wniosków oraz na etapie realizacji projektów);
 • tzw. projekt predefiniowany, czyli organizację działań wspierających rozwój aktywności obywatelskiej i osób, które zajmują się lub chcą się zajmować organizacją konsultacji społecznych i innych form dialogu publicznego;
 • zaplanowanie i przeprowadzenie ewaluacji programu.

Obszary wsparcia Funduszu

W ramach Funduszu będziemy wspierać działania organizacji społecznych podejmowane w czterech obszarach:

 • angażowanie obywateli i obywatelek w sprawy publiczne i działania społeczne, w tym działania dotyczące ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym (obszar 1);
 • ochrona praw człowieka i równe traktowanie, w tym przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć (obszar 2);
 • wzmocnienie grup narażonych na wykluczenie (obszar 3);
 • wsparcie rozwoju sektora obywatelskiego (obszar 4).

Organizacje będą mogły się ubiegać o wsparcie w ramach trzech konkursów dotacyjnych: dwóch na projekty tematyczne (obszar 1–3) i jednym na projekty sektorowe (obszar 4).

Składający wnioski o dotacje na projekty tematyczne i/lub projekty sektorowe będą mogli wystąpić o dodatkowe środki na rozwój instytucjonalny organizacji.

Konkursy dotacyjne

Pierwszy konkurs na projekty tematyczne ogłosimy w lutym 2020 roku, drugi – w listopadzie 2020 roku.

Konkurs na projekty sektorowe rozpocznie się w kwietniu 2020 roku.

Organizacje składające wnioski o dotacje na projekty tematyczne lub/i projekty sektorowe będą mogły wystąpić o dodatkową kwotę dotacji na rozwój instytucjonalny organizacji.

Dla kogo wsparcie?

W Funduszu będziemy wspierać działania organizacji z całej Polski. Szczególną wagę przyłożymy do wspierania działań podejmowanych przez organizacje mniej doświadczone, spoza dużych aglomeracji i z terenów o ograniczonym dostępie do programów pomocowych i wsparcia infrastrukturalnego, oraz organizacje kierujące swoje działania do grup narażonych na dyskryminację i wykluczenie. We wszystkich działaniach ważną grupą docelową będzie dla nas młodzież.

Organizacje społeczne mogą składać wnioski na realizację działań prowadzonych samodzielnie lub w partnerstwie z innym podmiotami z:

 • Polski;
 • Państw-Darczyńców (Islandia, Liechtenstein i Norwegia);
 • Państw-Beneficjentów korzystających z Funduszy EOG (Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Słowenia);
 • krajów sąsiadujących z Polską, a nienależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Białoruś, Ukraina i Rosja).

W projektach realizowanych w partnerstwie z podmiotami z Państw-Darczyńców będzie można wystąpić o dodatkową kwotę dotacji na koszty udziału partnera.

Projekty predefiniowane

W czasie realizacji programu będziemy prowadzić dodatkowe działania (tzw. projekty predefiniowane). Będą one miały na celu poszerzenie zakresu wpływu programu w dwóch obszarach:

 • rozwój aktywności obywatelskiej,
 • rozwój organizacji społecznych i sektora obywatelskiego.

Stocznia będzie wspierała rozwój aktywności obywatelskiej, w tym osób, które zajmują się lub chcą się zajmować organizacją konsultacji społecznych i innych form dialogu publicznego. Zorganizujemy m.in. krajowe i regionalne Fora Praktyków Partycypacji oraz seminaria poświęcone różnym aspektom partycypacji obywatelskiej. Zapewnimy wsparcie mentoringowe dla osób, które chciałyby rozpocząć działanie w tym obszarze. Będziemy również rozwijać stronę partycypacjaobywatelska.pl.

Więcej informacji o Funduszu: aktywniobywatele.org.pl.

Newsletter

Więcej informacji? Zostaw swój e-mail.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Regulamin