Środa, 22 stycznia 2025 Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
A+ A+ A+

Wolontariat miejski – o co chodzi?

Idea wolontariatu miejskiego upowszechnia się w Polsce coraz bardziej. Punktem zwrotnym było niewątpliwie EURO 2012, kiedy to oprócz wolontariuszy sportowych, na ulice Miast Gospodarzy wyszły rzesze wolontariuszy miejskich.

Tak było na przykład w Gdańsku, gdzie zwerbowano i przeszkolono 560 wolontariuszy miejskich. Zostali oni wyposażeni w wiedzę na temat topografii miasta, komunikacji międzyludzkiej i międzykulturowej oraz pierwszej pomocy.

Udział w imprezie takiej jak EURO 2012, o niespotykanej dotąd w Polsce skali, mógł być dla wielu kandydatów na wolontariuszy ważnym wabikiem. Niemniej był też okazją do zapoznania się z ideą wolontariatu miejskiego, który nie polega tylko na dawaniu (pracy za darmo), ale również na braniu - wiedzy, szkoleń, a później doświadczenia i referencji, które świetnie wyglądają w CV.
Dodatkowo wolontariusze mogli doświadczyć poczucia wspólnoty, uczestnictwa i spełnienia poprzez działanie na rzecz lokalnej społeczności.

Wolontariusze miejscy są potrzebni w wielu obszarach działań. Przy obsłudze dużych imprez sportowych czy muzycznych zajmują się kierowaniem przyjezdnych na miejsce imprezy, na przykład na dworcach czy w centrum miasta, udzielają informacji zarówno o samej imprezie, jak i o mieście, jego atrakcjach i walorach, także na miejscu danego wydarzenia. Przy imprezach międzynarodowych niezbędni są wolontariusze ze znajomością języka obcego, którzy mogą udzielić wszelkich informacji cudzoziemcom. Zatem wolontariusze nie tylko ułatwiają turystom poruszanie się po mieście, ale są przedstawicielami miasta, mają wpływ na pierwsze wrażenie jakie miasto robi na gościach.

Cechą wspólną wszystkich form wolontariatu miejskiego jest poczucie silnego związku z lokalną społecznością i dumy z pracy na rzecz własnego miasta. Wolontariusze miejscy przechodzą odpowiednie szkolenia, między innymi z wiedzy o mieście, są widoczni i rozpoznawalni na ulicach miasta dzięki jednolitej identyfikacji wizualnej. W ten sposób stają się prawdziwymi ambasadorami swojego miasta.

Tworzymy profesjonalny wolontariat miejski w Olsztynie, czyli grupę miejskich wolontariuszy - ambasadorów Olsztyna.

Newsletter

Więcej informacji? Zostaw swój e-mail.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Regulamin