Bank Żywności w Olsztynie oraz operatorzy programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy zapraszają przedstawicieli i przedstawicielki organizacji społecznych na spotkanie dotyczące programu, które odbędzie się 2 marca 2020 r. w godz. 11.00-15.00 w Olsztynie, w Kuźni Społecznej przy ul. Marka Kotańskiego 1.
Spotkanie organizowane jest w związku z rozpoczętym w lutym pierwszym naborem wniosków w ramach konkursu tematycznego. W programie wspierane będą projekty obejmujące następujące obszary:
- Angażowanie obywateli i obywatelek w sprawy publiczne i działania społeczne
- Ochrona praw człowieka i równe traktowanie
- Wzmocnienie grup narażonych na wykluczenie
W trakcie spotkania opowiemy o założeniach programu i pierwszego naboru, a także o wyzwaniach związanych z obszarami wspieranymi przez program. Pokażemy inspirujące przykłady i odpowiemy na Państwa pytania. Część spotkania będzie miała charakter warsztatowy - skupimy się w jej trakcie na Państwa wstępnych pomysłach na projekty. Zachęcamy więc do pomyślenia na ten temat jeszcze przed spotkaniem.
Do udziału w spotkaniu zapraszamy przede wszystkim przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych. Zapraszamy zarówno większe jak i mniejsze organizacje z różnym stażem działania.
Na spotkanie obowiązują zapisy. Bardzo prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego pod >>TYM LINKIEM. Na zgłoszenia czekamy do 24 lutego. Nie zwracamy kosztów podróży na spotkanie.
Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Jego celem jest wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego, aktywności obywatelskiej oraz upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem.
Więcej informacji o Programie można przeczytać na stronie aktywniobywatele.org.pl, a skrót podstawowych informacji również w >> ulotce informacyjnej.
Informacji organizacyjnych dotyczących spotkania udziela Dominika Patryucha-Sokół, (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 510 172 320)
Zaś w sprawach dotyczących samego programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy i założeń spotkania prosimy o kontakt z Marią Jagaciak (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22-100-55-94).
Organizatorami są Fundacja im. Stefana Batorego i Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, we współpracy z Bankami Żywności w Olsztynie.
O Funduszu
Celem Funduszu jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego, aktywności obywatelskiej oraz upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem.
Operatorem Funduszu jest konsorcjum złożone z trzech organizacji: Fundacji im. Stefana Batorego (lider), Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich.
W ramach programu Stocznia będzie odpowiedzialna za:
- wspieranie organizacji w obszarze dotyczącym angażowania obywateli i obywatelek w sprawy publiczne i działania społeczne (w tym m.in. przygotowanie i przeprowadzenie konkursu dotacyjnego, wsparcie organizacji na etapie składania wniosków oraz na etapie realizacji projektów);
- tzw. projekt predefiniowany, czyli organizację działań wspierających rozwój aktywności obywatelskiej i osób, które zajmują się lub chcą się zajmować organizacją konsultacji społecznych i innych form dialogu publicznego;
- zaplanowanie i przeprowadzenie ewaluacji programu.
Obszary wsparcia Funduszu
W ramach Funduszu będziemy wspierać działania organizacji społecznych podejmowane w czterech obszarach:
- angażowanie obywateli i obywatelek w sprawy publiczne i działania społeczne, w tym działania dotyczące ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym (obszar 1);
- ochrona praw człowieka i równe traktowanie, w tym przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć (obszar 2);
- wzmocnienie grup narażonych na wykluczenie (obszar 3);
- wsparcie rozwoju sektora obywatelskiego (obszar 4).
Organizacje będą mogły się ubiegać o wsparcie w ramach trzech konkursów dotacyjnych: dwóch na projekty tematyczne (obszar 1–3) i jednym na projekty sektorowe (obszar 4).
Składający wnioski o dotacje na projekty tematyczne i/lub projekty sektorowe będą mogli wystąpić o dodatkowe środki na rozwój instytucjonalny organizacji.
Konkursy dotacyjne
Pierwszy konkurs na projekty tematyczne ogłosimy w lutym 2020 roku, drugi – w listopadzie 2020 roku.
Konkurs na projekty sektorowe rozpocznie się w kwietniu 2020 roku.
Organizacje składające wnioski o dotacje na projekty tematyczne lub/i projekty sektorowe będą mogły wystąpić o dodatkową kwotę dotacji na rozwój instytucjonalny organizacji.
Dla kogo wsparcie?
W Funduszu będziemy wspierać działania organizacji z całej Polski. Szczególną wagę przyłożymy do wspierania działań podejmowanych przez organizacje mniej doświadczone, spoza dużych aglomeracji i z terenów o ograniczonym dostępie do programów pomocowych i wsparcia infrastrukturalnego, oraz organizacje kierujące swoje działania do grup narażonych na dyskryminację i wykluczenie. We wszystkich działaniach ważną grupą docelową będzie dla nas młodzież.
Organizacje społeczne mogą składać wnioski na realizację działań prowadzonych samodzielnie lub w partnerstwie z innym podmiotami z:
- Polski;
- Państw-Darczyńców (Islandia, Liechtenstein i Norwegia);
- Państw-Beneficjentów korzystających z Funduszy EOG (Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Słowenia);
- krajów sąsiadujących z Polską, a nienależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Białoruś, Ukraina i Rosja).
W projektach realizowanych w partnerstwie z podmiotami z Państw-Darczyńców będzie można wystąpić o dodatkową kwotę dotacji na koszty udziału partnera.
Projekty predefiniowane
W czasie realizacji programu będziemy prowadzić dodatkowe działania (tzw. projekty predefiniowane). Będą one miały na celu poszerzenie zakresu wpływu programu w dwóch obszarach:
- rozwój aktywności obywatelskiej,
- rozwój organizacji społecznych i sektora obywatelskiego.
Stocznia będzie wspierała rozwój aktywności obywatelskiej, w tym osób, które zajmują się lub chcą się zajmować organizacją konsultacji społecznych i innych form dialogu publicznego. Zorganizujemy m.in. krajowe i regionalne Fora Praktyków Partycypacji oraz seminaria poświęcone różnym aspektom partycypacji obywatelskiej. Zapewnimy wsparcie mentoringowe dla osób, które chciałyby rozpocząć działanie w tym obszarze. Będziemy również rozwijać stronę partycypacjaobywatelska.pl.
Więcej informacji o Funduszu: aktywniobywatele.org.pl.