Prezydent Olsztyna ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania prowadzenia działań ratowniczych, polegających w szczególności na zapewnieniu bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne na akwenach miasta Olsztyna.
- Zasady postępowania konkursowego oraz przyznawania dotacji określają:
- Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie
(t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 688 z późn. zm.) zwana dalej Ustawą,
- Uchwała Nr XVI/274/19, z dnia 13 grudnia 2019 r., Rady Miasta Olsztyna w sprawie przyjęcia „Programu
współpracy Miasta Olsztyna z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi
działalność pożytku publicznego w roku 2020”,
- Uchwała Nr XXX/459/16 Rady Miasta Olsztyna z dnia 23 listopada 2016 r. w sprawie uchwalenia
Wieloletniego Programu Współpracy Miasta Olsztyna z organizacjami pozarządowymi oraz innymi
podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na lata 2016-2020, zwana dalej Uchwałą.
- Przedmiotem konkursu jest powierzenie wykonania zadania publicznego wraz z udzieleniem dotacji na jego finansowanie pn.:. Zapewnienie bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne na akwenach miasta Olsztyna.
- Rodzaj działań – prowadzenie działalności ratowniczej oraz profilaktycznej dla zapewnienia bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (w tym zawody sportowe organizowane i współorganizowane przez Urząd Miasta Olsztyna), udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na wszystkich akwenach Jeziora Ukiel.
- Na realizację zadania przeznacza się z budżetu Miasta Olsztyna w 2020 r. środki finansowe w wysokości 176.000,00 zł.
- Do konkursu przystąpić mogą podmioty, nie będące jednostkami sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego i spełniające warunki na podstawie ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (t.j. Dz.U. 2020.350).
- Zasady i warunki przyznawania dotacji.
- Rozpatrywane będą oferty zgodne z tematem ogłoszonego zadania.
- Środki pochodzące z dotacji mogą być przeznaczone wyłącznie na pokrycie kosztów wynikających
bezpośrednio z realizacji zadania.
- Wysokość udziału środków własnych organizacji nie może być niższa od 10 % kosztów całkowitych
realizacji zadania.
- W podziale środków nie będą uwzględniane oferty, których średnia ocena będzie mniejsza niż 50%
maksymalnej, możliwej do otrzymania w danym konkursie punktacji.
VII. Termin i warunki realizacji zadania.
- Termin realizacji zadania opisanego w ofercie – 30 maja – 30 września 2020 r.
- Obsada etatowa ratowników wodnych musi posiadać udokumentowaną wiedzę i umiejętności z zakresu
ratownictwa i technik pływackich oraz inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym i spełniający
wymagania określone w art.13 ust.1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie
Medycznym (j.t. Dz.U.2019.993) zatrudnionych lub pełniących służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub będącymi członkami tego podmiotu.
- Posiadać sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne wymienione w Rozporządzeniu Ministra Spraw
Wewnętrznych z dnia 27 lutego 2012 r. (Dz.U.2012.261 z późn. zm.) w sprawie wymagań dotyczących wyposażenia wyznaczonych obszarów wodnych w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne.
- Dotowane podmioty zobowiązane są do:
1) prowadzenia szczegółowej dokumentacji merytorycznej i finansowej z realizacji zadania,
2) umieszczenia logo Miasta Olsztyna na wszystkich materiałach, w szczególności promocyjnych,
informacyjnych, szkoleniowych i edukacyjnych dotyczących realizowanego zadania, proporcjonalnie
do wielkości innych oznaczeń, w sposób zapewniający jego dobrą widoczność,
3) informowania, że zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Miasta
Olsztyna; informacja ta powinna się znaleźć we wszystkich materiałach, publikacjach, informacjach
dla mediów, ogłoszeniach oraz wystąpieniach publicznych dotyczących realizowanego zadania
publicznego.
VIII. Termin i warunki składania ofert.
-
VIII. Termin i warunki składania ofert.
- Oferty realizacji zadania objętego konkursem należy złożyć w wersji elektronicznej do dnia 19.05.2020 r. do godziny 23.59 za pomocą generatora "WITKAC" udostępnionego na stronie witkac.pl, według wzoru określonego w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z tych zadań (Dz.U. z 2018 r. poz. 2057).
- Wersję papierową oferty wraz z załącznikami wydrukowaną z platformy "WITKAC" podpisaną
przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu oferenta należy przesłać pocztą na
adres: Urząd Miasta Olsztyna Biuro Pełnomocnika Prezydenta Olsztyna ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi ul. Knosały 3 bud. A, 10-015 w Olsztynie (decyduje data wpływu) lub złożyć w kopercie opatrzonej nazwą „Otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie prowadzenia działań ratowniczych, polegających w szczególności na zapewnieniu bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne na akwenach miasta Olsztyna.” do Kancelarii Urzędu Miasta Olsztyna w nieprzekraczalnym terminie do 20.05.2020 r.
- Wypełnienie części IV pkt 5 formularza oferty - tabela: "Dodatkowe informacje dotyczące rezultatów realizacji zadania publicznego" - nie jest obowiązkowe.
- Wypełnienie części IV pkt 8 formularza oferty - kolumna 10: " z wkładu rzeczowego (w zł)" w tabeli: "Kalkulacja przewidywanych kosztów na rok..." - nie jest obowiązkowe.
- Wymagane załączniki do oferty:
- Kopia umowy lub statutu spółki potwierdzona za zgodność z oryginałem - w przypadku gdy oferent jest spółką prawa handlowego, o której mowa w art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- W przypadku wyboru innego sposobu reprezentacji podmiotów składających ofertę wspólną niż wynikający z Krajowego Rejestru Sądowego – dokument potwierdzający upoważnienie do działania w imieniu oferenta (ów).
- Tryb i kryteria wyboru ofert oraz termin dokonywania wyboru ofert.
- Oceny formalnej złożonych ofert dokona Biuro Pełnomocnika Prezydenta Olsztyna ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta Olsztyna.
- Oferty nie spełniające wymogów formalnych nie będą rozpatrywane.
- Oceny merytorycznej złożonych ofert dokona Komisja Konkursowa, w oparciu o kryteria określone w Uchwale.
- Prezydent Olsztyna uwzględniając opinię Komisji Konkursowej, dokonuje wyboru najkorzystniejszych ofert i przyznaje środki finansowe, w okresie nie dłuższym niż 21 dni od ostatniego dnia terminu składania ofert.
- Decyzja Prezydenta Olsztyna jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
- Decyzja Prezydenta Olsztyna o przyznaniu dotacji jest podstawą do podpisania umowy zawierającej szczegółowe i ostateczne terminy oraz warunki realizacji, finansowania i rozliczania zadania.
- Złożenie oferty nie jest równoznaczne z zapewnieniem przyznania dotacji lub przyznaniem dotacji w oczekiwanej wysokości.
- W przypadku pozytywnej oceny większej liczby ofert, dla których łączna kwota wnioskowanej dotacji przekroczy poziom zaplanowanych na zadanie środków finansowych, dopuszcza się możliwość udzielenia dotacji w kwocie mniejszej niż wskazano w ofercie.
- W przypadku kiedy przyznana dotacja będzie niższa niż oczekiwana, beneficjent może zrezygnować z przyjęcia przyznanej dotacji.
- Zleceniobiorca jest zobowiązany po otrzymaniu informacji o przyznaniu dotacji w wysokości niższej niż wnioskowana, złożyć zaktualizowany opis poszczególnych działań, harmonogram oraz kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania w wersji elektronicznej za pomocą generatora WITKAC oraz wersję papierową wydrukowaną z ww. platformy podpisaną przez upoważnione osoby lub oświadczenie o nie przyjęciu dotacji.
- W 2019 r., Miasto Olsztyn zlecało organizacjom pozarządowym realizację zadania w przedmiotowym zakresie w kwocie 220.000,00 zł.
Pouczenie:
W przypadku załączników złożonych w formie kserokopii, każda strona załącznika powinna być potwierdzona za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione. Jeżeli osoby uprawnione nie dysponują pieczątkami imiennymi, składane dokumenty powinny być podpisane czytelnie
z zaznaczeniem pełnionej funkcji.
PREZYDENT OLSZTYNA
Piotr Grzymowicz