Dla kogo?
Do udziału w cyklu warsztatów zapraszane są osoby z całej Polski, w wieku od 16 – 24 lat, które na co dzień angażują się w życie swojego środowiska oraz mają na koncie realizację pierwszych inicjatyw i przedsięwzięć lokalnych. Akademia przeznaczona jest dla tych, którzy widzą wokół siebie potrzebę zmian i chcą podjąć działania, by je wcielać w życie.
ABC, czyli ścieżka rozwijania umiejętności w ramach MALL
A. Cykl warsztatów
Akademia składa się z 3 czterodniowych szkoleń, odbywających się co 3 miesiące, poświęconych następującym zagadnieniom:
Spotkanie 1 – „Ja jako lider”
Pierwszy warsztat dotyczy poznawaniu swojego potencjału i roli pełnionej w grupie. Służy przyjrzeniu się i refleksji nad takimi zagadnieniami jak:
• jakie są moje mocne strony,
• jak odbiera mnie grupa,
• co jeszcze powinienem zrobić, aby poczuć się pewniej w roli lidera,
• na czym polega skuteczna komunikacja.
Spotkanie 2 - „Ja w środowisku”
Podczas drugiego spotkania uczestnicy zajmą się następującymi zagadnieniami:
• jak działać na „swoim podwórku”,
• jak motywować siebie i innych do działania,
• jak radzić sobie z konfliktami w grupie,
• jak badać lokalne potrzeby,
• z kim warto nawiązać współpracę, żeby działać skuteczniej i na szerszą skalę.
Spotkanie 3 - „Ja w działaniu”
Dzięki temu warsztatowi uczestnicy poznają konkretne narzędzia i metody, które ułatwią im pracę w swoim środowisku. Dowiedzą się między innymi:
• na czym polega praca metodą projektu,
• co oferuje Program „Młodzież w działaniu” oraz inne programy wspierające młodych ludzi,
• jak korzystać z informacji publicznej,
• jaka jest rola i zasady działania organizacji pozarządowych.
Zajęcia podczas szkolenia prowadzone są w sposób dynamiczny, z wykorzystaniem interaktywnych metod pracy
charakterystycznych dla edukacji pozaformalnej.
Wiele warsztatowych sesji prowadzonych jest równolegle; ćwiczenia odbywają się w dwóch 12-osobowych grupach, często dzielonych na jeszcze mniejsze zespoły po to, by zaangażować w zajęcia każdego uczestnika. Sesje rozpoczynają się ćwiczeniami, które utrwalają zdobywane umiejętności oraz ukazują praktyczny i realny wymiar dostarczanej MALL-owiczom wiedzy. Nawet zwykłą grę w mafię można wykorzystać jako wstęp do zajęć dotyczących komunikacji w grupie.
Podczas szkoleń szczególną wagę przykłada się do tego, by ułatwić uczestnikom praktyczne wykorzystywanie przekazywanej im wiedzy, każdy lider funkcjonuje bowiem w konkretnej grupie, specyficznym środowisku i warunkach i ma do dyspozycji inne możliwości działania. Ważnym elementem jest także przygotowanie uczestników Akademii do tego, by dzielili się ze swoimi rówieśnikami zdobytą wiedzą i umiejętnościami oraz zachęcali i inspirowali ich do społecznej aktywności. W ten sposób rozwija i kształtuje się nie tylko sam MALLowicz, ale także jego otoczenie oraz, pośrednio, społeczność lokalna, w której żyje i działa.
B. Zadania
Udział w szkoleniu to również realizowanie zadań pomiędzy kolejnymi spotkaniami
i praktyczne wypróbowanie zdobytych umiejętności w swoim środowisku i we współpracy z osobami ze swoich grup i organizacji. W razie pojawienia się wątpliwości bądź trudności w realizacji zadań każdy uczestnik Akademii ma możliwość skonsultowania problemowych kwestii z koordynatorem szkolenia w czasie między kolejnymi zjazdami.
C. Sieć współpracy
Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje są dostępne w dziale SZKOLENIA pod adresem: http://www.mlodziez.org.pl/szkolenia/dzialaj-skutecznie-mlodziezowa-akademia-lokalnych-liderow
źródło:www.atomywsieci.pl