Sobota, 4 maja 2024 Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
A+ A+ A+

Spotkanie dyskusyjne będzie poświęcone problemom olsztyńskiego samorządu oraz społeczności lokalnej. Do tej pory dyskusje dotykały kwestii m.in. olsztyńskiego szkolnictwa, komunikacji publicznej, polityki komunalnej oraz przestrzeni publicznej. Celem majowego spotkania będzie dyskusja nad problemem aktywności obywatelskiej w Olsztynie, oraz instytucjonalnych warunków rozwoju tej działalności.

Czwartek 27.05.2010r. godz. 18.00

Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Tarasa Szewczenki 1) Organizator: Centrum Społeczne MS im. Bolesława Limanowskiego

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 665-262-080

Rozwój Olsztyna to rozwój na wielu płaszczyznach- infrastruktury, przestrzeni publicznej, kultury oraz edukacji. Niezwykle istotne jest, aby strategie i plany tego rozwoju opierały się możliwie jak najszerszym poparciu bądź akceptacji obywateli. Za niezbędny element współczesnej demokracji uznajemy bowiem nie tylko odbywające się co parę lat wybory, ale faktyczną partycypację obywatelską w podejmowaniu, szczególnie kluczowych i fundamentalnych, decyzji dotyczących przyszłości społeczności lokalnej. Stąd za konieczne uważamy zadanie uczestnikom spotkania pytań:

  • Jak należy ocenić aktywność obywatelską olsztynian, szczególnie na tle innych miast polskich?

  • Jakie są bariery rozwoju tej aktywności, czy leżą one po stronie samych mieszkańców, czy władz miasta?

  • Czy organizacje społeczne są faktycznym partnerem dla władz miasta przy podejmowaniu decyzji?

  • Czy olsztyńskie metody i formy konsultacji społecznej są skuteczne?

W ramach spotkania istotnym elementem będzie dyskusja nad nowymi narzędziami partycypacji oraz wpływu na kierunki przemian miasta, takich jak instytucja obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Spotkanie skierowane jest do społeczników, działaczy organizacji pozarządowych i grup obywatelskich, szczególnie działających na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej, przedstawicieli samorządu (radnych, władzy wykonawczej) oraz wszystkich zainteresowanych rozwojem demokracji obywatelskiej w Olsztynie.

Do dyskusji wprowadzą zebranych prelekcje wstępne:

  • Monika Falej: Obywatelski Olsztyn. Aktywność organizacji społecznych

Przybliżenie zebranym faktów i danych dotyczących trzeciego sektora w Olsztynie. W których dziedzinach jest duża aktywność, w jakich niedosyt. Jakie problemy zgłaszają, szczególnie nowe organizacje pozarządowe. Jakie są ich postulaty w stronę władz miejskich.

  1. Monika Michniewicz: Dialog samorządu i trzeciego sektora- doświadczenia i perspektywy

Relacje władz miasta z organizacjami pozarządowymi z punktu widzenia ratusza. Ocena aktywności trzeciego sektora, jakości dialogu z organizacjami społecznymi oraz uwag co do konsultacji społecznych.

  1. Piotr Janiszewski: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza- niedostrzegane narzędzie demokracji obywatelskie

Prezentacja instytucji, jej wprowadzenia i funkcjonowania w innych miastach, jako przyczynek do dalszej dyskusji.

Po prelekcjach nastąpi moderowana dyskusja.

 

 

Newsletter

Więcej informacji? Zostaw swój e-mail.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Regulamin