Szanowni Państwo,
W załączeniu prezentujemy raport z badań społecznych przeprowadzonych w ramach projektu „ROPMO skutecznym rzecznikiem olsztyńskiego III sektora. Główny cel niniejszego badania stanowiło dostarczenie informacji niezbędnych dla wzmocnienia i rozwoju działalności rzeczniczej Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna na rzecz olsztyńskich organizacji. Koncepcja badania uwzględnia założenia projektu „ROPMO skutecznym rzecznikiem olsztyńskiego III sektora”, a także znajomość sektora i doświadczenie członków Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna.
Raport prezentuje efekt badania, przeprowadzonego w ramach projektu „ROPMO skutecznym rzecznikiem olsztyńskiego III sektora”, realizowanego przez Fundację Warsztat Zmiany od kwietnia 2020 roku.
Główny cel przedsięwzięcia stanowił rozwój i wzmocnienie działalności rzeczniczej Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna na rzecz organizacji pozarządowych działających w mieście.
Badanie zostało przeprowadzone za pomocą dwóch wzajemnie uzupełniających się metod. Pierwszy ze wskazanych wyżej obszarów został przeanalizowany za pomocą desk research, czyli metody polegającej
na analizie dostępnych danych i informacji pochodzących z różnych źródeł. Najważniejsze źródła stanowiły dane Głównego Urzędu Statystycznego,sprawozdania Miasta Olsztyna w zakresie współpracy
z organizacjami pozarządowymi, a także wyniki konkursów dla organizacji ogłaszanych przez różne instytucje. Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w okresie od 14 maja do 5 czerwca 2020 r. drogą ankiety on-line. Wybór takiej metody związany był przede wszystkim z obowiązującym w Polsce okresem epidemii, jednak znaczenie miały również aspekty środowiskowe, w tym oszczędność zasobów z uwagi na nie drukowanie ankiet.
Forma zdalna badania uzasadniona była także dość dużą powszechnością i dostępem mieszkańców Olsztyna do internetu – nie tylko za pomocą komputerów, ale również tabletów i telefonów komórkowych.