Piątek, 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka
A+ A+ A+

Prezydent Olsztyna zaprasza Przedstawicieli sektora pozarządowego działającego na terenie miasta do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących „Założeń do  Programu Współpracy Miasta Olsztyna z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami uprawnionymi ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w roku 2021”.

 

Program Współpracy jest to dokument programowy, określający zasady polityki realizowanej przez organ administracji publicznej wobec sektora pozarządowego.

Roczny program współpracy jest na poziomie lokalnym najważniejszym dokumentem opisującym zasady, formy, zakres i priorytety współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi.

Celem konsultacji, oprócz zebrania wniosków do przygotowania programu, jest włączenie w prace nad ostateczną wersją dokumentu możliwie szerokiej grupy przedstawicieli organizacji.

Roczny program współpracy Olsztyna z organizacjami pozarządowymi to najważniejszy dokument określający współpracę Miasta z III sektorem. To właśnie w Programie określone są narzędzia współpracy pomiędzy Miastem a NGO.

Program uchwalany jest corocznie na mocy Art. 5a ustawy o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie. Określa nie tylko cele współpracy, ale także priorytety, konkretne zadania oraz formy i tryby ich realizacji.

Współpraca pomiędzy miastem a organizacjami pozarządowymi może mieć formę finansową jak i pozafinansową. Współpraca finansowa odbywa się poprzez zlecanie zadań publicznych wskazanych w programie współpracy. Realizacja zaplanowanych zadań jest jednak ściśle związana z ich ujęciem w budżecie Miasta na rok kolejny (Program współpracy na mocy ustawy musi być uchwalany do 30 listopada roku poprzedzającego jego realizację, czyli znacznie wcześniej niż budżet miasta).

Do współpracy pozafinansowej zaliczyć możemy m.in. wzajemne informowanie się o prowadzonych działaniach, pomoc w przygotowaniu ofert do zadań publicznych organizowanych przez miasto, udostępnianie sal na potrzeby organizacji pozarządowych czy współpraca w ramach zespołów opiniująco-doradczych oraz wiele innych działań.

Program ma charakter otwarty. Zakłada możliwość uwzględnienia nowych form współpracy i doskonalenia tych, które już zostały określone.

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wymienia podstawowe elementy, które muszą się znaleźć w rocznym programie współpracy:

  1. Cel główny i cele szczegółowe programu
  2. Zasady współpracy
  3. Zakres przedmiotowy
  4. Formy współpracy
  5. Priorytetowe zadania publiczne
  6. Okres realizacji programu
  7. Sposób realizacji programu
  8. Wysokość środków planowanych na realizację programu
  9. Sposób oceny realizacji programu
  10. Informację o sposobie tworzenia programu oraz przebiegu konsultacji
  11. Tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert

Ponadto przy przygotowaniu Programu można zarekomendować kilka ogólnych zasad dotyczących tworzenia programów współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi:

  1. Program współpracy dotyczy organizacji pozarządowych w ogóle, a nie wyłącznie organizacji pożytku publicznego.
  2. Formalnie program współpracy ma charakter roczny, ale powinien być tworzony z perspektywą współpracy wieloletniej.
  3. Program współpracy dotyczyć powinien różnorodnych form współpracy, a nie jedynie zlecania zadań.

Proponujemy, aby prace rozpocząć w oparciu o aktualnie obowiązujący „Program współpracy miasta Olsztyna z organizacjami pozarządowymi na 2020 rok”, który zamieszczamy w załączeniu.

Zamieszczamy przykładowe pytania, które pomogą zebrać Państwa oczekiwania, a nam pomogą przygotować jak najlepszy Program Współpracy:

  1. Jakiego rodzaju wsparcia Państwo potrzebujecie i oczekujecie – poza dotacjami na realizację zadań publicznych?
  2. Proszę wymienić uwagi dot. zasad pracy, powoływania, składu komisji konkursowych opiniujących oferty organizacji pozarządowych wpływające w ramach otwartych konkursów ofert.
  3. Co ułatwiłoby Państwu udział w konkursach?
  4. Jakiego rodzaju zadania powinno, wg Państwa, dofinansowywać Miasto w ramach otwartych konkursów ofert?
  5. Jakie macie Państwo propozycje do współpracy z Samorządem Olsztyna?

Konsultacje, ze względu na wyjątkową sytuację, związaną z koronawirusem, odbędą się w formie elektronicznej z wykorzystaniem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz konsultacji on-line dla grupy warsztatowej.

Zgłoszenia do grupy warsztatowej można przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. „Spotkanie” w sieci odbędzie się 7 października 2020 r. O szczegółach spotkania poinformujemy wszystkie zgłoszone osoby.

Propozycje do Programu można składać:

  • Podczas spotkania on-line w dniu - 7 października 2020 r.
    Powyższe spotkanie prowadzone będzie dzięki współpracy z Fundacją Warsztat Zmiany w ramach projektu „ROPMO skutecznym rzecznikiem olsztyńskigo III sektora”, współfinansowany „ROPMO SKUTECZNYM RZECZNIKIEM OLSZTYŃSKIEGO III SEKTORA”, WSPÓŁFINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO
  • na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w formie elektronicznej
  • bezpośrednio w Biurze Pełnomocnika ds. Współpracy i Organizacji Pozarządowych, ul. Knosały 3/5 lub w kancelarii Urzędu Miasta Olsztyna do dnia 12 października 2020 r.

Po zebraniu wszystkich propozycji wniosków wniesionych przez organizacje, projekt programu zostanie  poddany oddzielnemu procesowi konsultacji.

Zapraszamy do współpracy i aktywnego udziału w konsultacjach organizacje pozarządowe i podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego na terenie miasta.

Dokumenty:

Newsletter

Więcej informacji? Zostaw swój e-mail.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Regulamin