Federacja FOSA zaprasza rodziny zależneoraz wszystkich opiekujących się osobami starszymi do udziału w swoich projektach.Federacja zapewni uczestnikom kompleksową informację, udzieli wsparcia i zaoferuje pomoc specjalistów.
Projekt skierowany jest osób i rodzin, w których występują osoby zależne w wieku 60+, zamieszkujące teren Olsztyna oraz gmin Stawiguda, Purda, Gietrzwałd, Jonkowo, Dywity i Barczewo (MOF Olsztyna)
Jeśli opiekujesz się osobą zależną (niesamodzielną, potrzebującą stałej opieki lub pomocy w wykonywaniu codziennych czynności) w wieku 60+ i potrzebujesz:
- wsparcia specjalistów w zakresie informacji i edukacji w postępowaniu z osobą zależną oraz stałego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu,
- pomocy w rozwiązywaniu problemów rodzinnych i osobistych,
- interwencji w sytuacjach kryzysowych,
- wsparcia w nabywaniu i utrwalaniu kompetencji społecznych,
-
nie masz z kim porozmawiać o swoich problemach,
-
chcesz wyjść z domu, spędzić czas z innymi dorosłymi o podobnych problemach,
-
brak Ci środków finansowych na spotkania z psychologiem, prawnikiem lub innymi specjalistami
to nasz Projekt jest dla Ciebie i Twojej rodziny!
Co oferujemy?
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny dzięki finansowaniu ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa. Uczestnictwo w projekcie trwa co najmniej 12 miesięcy, (pomiędzy 01 sierpnia 2020r. a 30.08.2022r. ).
Rodziny objęte projektem otrzymają kompleksowe wsparcie specjalistów w zakresie informacji i edukacji w postępowaniu z osobą zależną oraz stałe wsparcie w codziennym funkcjonowaniu.
PORADNICTWO SPECJALISTYCZNE.
Do Twojej dyspozycji jest wsparcie specjalistów:
Doradca kluczowy – od którego uzyskasz informację o dostępnych formach wsparcia, uzyskasz informację o firmach i opiekunkach/opiekunach prywatnych i publicznych świadczących usługi opiekuńcze, o możliwości skorzystania z usług rehabilitacyjnych, wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego i inne.
Opiekun rodziny – będzie w sposób zindywidualizowany wspierał Twoją rodzinę w prowadzeniu spraw związanych z opieką nad osobą zależną, wypełnianiu niezbędnych dokumentów, umawianiu wizyt lekarskich, ubieganiu się o rehabilitację osób zależnych, kontaktach z placówkami medycznymi i opiekuńczymi oraz pomocą społeczną i organizacjami pomocowymi, angażował członków rodziny do podejmowania czynności opiekuńczych i pielęgnacyjnych, kontaktował ze specjalistami.
Pracownik środowiskowy – od niego uzyskasz wsparcie w zmianie i rozwiązywaniu problemów. Będzie motywował osoby z rodzin objętych wsparciem do uczestnictwa w grupach samopomocowych i grupach wsparcia. Będzie także odpowiedzialny za stały kontakt z placówkami medycznymi, pielęgniarkami środowiskowymi, pielęgniarkami socjalnymi w szpitalach i nawiązywanie z nimi stałej współpracy i koordynację działań kierowanych do rodzin i osób objętych projektem.
Wolontariusze- realizować będą działania takie jak np. pomoc sąsiedzka, wspierać rodziny z osobą zależną w codziennym funkcjonowaniu (np. pomoc w przewozie osoby zależnej na rehabilitację, pomoc w transporcie sprzętu rehabilitacyjnego, opieka nad dziećmi i osobami zależnymi w czasie przeznaczonym na uczestnictwo w projekcie itp.).
Rodzinom objętym wsparciem udzielane będzie poradnictwo specjalistyczne: prawne, mediacyjne, profilaktyka zdrowia, poradnictwo rodzinne, postępowanie z osobami niesamodzielnymi, umiejętności opiekuńcze i pielęgnacyjne, higiena i zdrowe żywienie, gospodarowanie budżetem oraz inne, w zależności od potrzeb Uczestników.
Co daje udział w projekcie?
- wzrost umiejętności opiekuńczych i pielęgnacyjnych,
- poprawę sytuacji rodzinnej,
- ograniczenie samotności, wzmocnienie samodzielności i integracji ze środowiskiem,
- pracę z profesjonalistami, ekspertami w swoich dziedzinach (między innymi prawnikami, pielęgniarkami, dietetykami, gerontologami),
- zwiększenie dostępności osób zależnych i ich rodzin do usług, zwłaszcza w obszarze pomocy społecznej i ochrony zdrowia,
- podniesienie kompetencji środowisk osób zależnych we wszystkich sferach funkcjonowania (min. w zakresie praw osób zależnych, umiejętności opieki nad osobą zależną i in.),
- integrację rodziny
Jak się zapisać?
Jeśli opiekujesz się osobą zależną i nie wiesz gdzie szukać pomocy?
Przyjdź do nas!
Federacja FOSa- ul. Linki 2 pok. 4, 10-535 Olsztyn (parter) tel. +48 799 099 862
lub
Federacja FOSa- ul. Linki 3/4, 10-535 Olsztyn (4 piętro) tel. 89 523 60 92
Kontakt:
Koordynator projektu: Monika Michniewicz
e mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
tel. +48 799 099 862
Regulamin rekrutacji-21 WSPIERAMY RODZINY
Załącznik nr 2 Oświadczenie_korzystanie z pomocy społecznej-1
Załącznik nr 3 Oświadczenie_przebywanie w pieczy zastępczej
Załącznik nr 4 Oświadczenie_członek gospodarstwa domowego opieka nad osobą z niepełnosprawnością
Załącznik nr 5 Oświadczenie_bezdomność, wykluczenie z dostępu do mieszkań
Załącznik nr 6 Oświadczenie_odbywanie kary pozbawienia wolności w formie dozoru elektronicznego
Załącznik nr 7 Oświadczenie_korzystanie z POPŻ
Załącznik nr 8 Oświadczenie_inne
Załącznik nr 9 Rezygnacja z uczestnictwa
Źródło:www.federacjafosa.pl