Cel Szkoły Trenerskiej:
Celem szkoły jest nabycie lub doskonalenie przez uczestników/ uczestniczki wiedzy i umiejętności potrzebnych do przeprowadzenia szkolenia.
Cel ten realizowany jest poprzez:
- rozwijanie kompetencji interpersonalnych i komunikacyjnych (np. rozumienia zachowań własnych i innych osób, umiejętności wyrażania myśli i uczuć, doskonalenie zachowań w różnych sytuacjach z ludźmi, budowanie kontaktu i porozumienia z innymi)
- podejście do szkoleń obejmujące: zadania i umiejętności trenera/ ki w aspekcie przygotowania i prowadzenia szkolenia oraz pojedynczego ćwiczenia; umiejętności potrzebne w prowadzeniu szkoleń metodami aktywnymi, wiedzę na temat projektowania programu szkoleniowego, stosowania różnorodnych metod szkoleniowych
- dawanie uczestnikom okazji do stawania przed grupą i prowadzenia fragmentów szkoleń oraz otrzymywania przez nich informacji zwrotnej.
Korzyści dla uczestników/czek szkoły:
o rozwój osobowości i doskonalenie umiejętności interpersonalnych
o rozwój zasobów inteligencji emocjonalnej
o doskonalenie umiejętności komunikacyjnych
o świadomość procesu grupowego podczas szkolenia
o umiejętność udzielania informacji zwrotnej
o umiejętność prowadzenia szkolenia zgodnie z cyklem uczenia przez doświadczenie
o umiejętność przygotowania programu szkoleniowego
o świadomość swoich mocnych stron i obszarów rozwoju w pracy trenerskiej
Osoby uczestniczące w Szkole Trenerskiej po przejściu całego cyklu szkoleniowego zdobędą wiedzę psychologiczną z zakresu procesu i dynamiki szkoleń, wiedzę i umiejętności potrzebne do projektowania, przygotowania i prowadzenia szkoleń metodami aktywnymi oraz rozwiną umiejętności tworzenia sytuacji edukacyjnych.
Każdy absolwent i absolwentka otrzyma zaświadczenie o ukończeniu Szkoły, które będzie wymagało uczestnictwa w sesjach szkoleniowych, prowadzenia Dziennika Szkoły Trenerskiej, wykonywania zadań przed szkoleniami, zadań wdrożeniowych oraz przygotowania i przeprowadzenia treningu zadaniowego (poprowadzenia etiudy szkoleniowej).
Szkoła Trenerska – to także możliwość poznania wielu stylów pracy trenerskiej zgodnych ze standardami kompetencyjnymi i etycznymi zwodu trenera oraz możliwość zdobycia dynamicznie rozwijającego i dobrze płatnego zawodu. Sposób prowadzenia zajęć:
Szkolenia prowadzone są zgodnie z cyklem uczenia przez doświadczenie. Uczestnicy/czki na początku doświadczają tego czego się uczą, następnie poddają refleksji to czego doświadczyli i później wyciągają z tego wnioski, a na końcu mają okazję do zastosowania tego czego się nauczyli. W trakcie całego cyklu szkoleniowego uczestnicy i uczestniczki mają okazję stawać przed grupą i ćwiczyć wybrane aspekty, po czym dostają informację zwrotną obejmującą prezentowaną przez nich wiedzę, umiejętności, relacje z grupą oraz ich samych jako trenerek i trenerów.
Przygotowanie i prowadzenie zajęć:
Szkolenia będą prowadzić superwizorki Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP.
Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych posiada 13 letnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń trenerskich. W ciągu tych lat przeszkoliliśmy 260 osób w ramach trzynastu edycji ogólnopolskich Szkół STOPu. Ponadto odbyło się osiem kursów trenerskich dla różnych grup pracowników organizacji i instytucji, organizowanych we współpracy z tymi instytucjami (m. in. Fundacja Fundusz Współpracy, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskich, Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, Stowarzyszenie Mediatorów Rodzinnych, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, oddział w Olsztynie, Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych), w ramach których do prowadzenia szkoleń przygotowanych zostało kolejnych 170 osób. Oprócz kursów z podstawowym zakresem szkolenia szkolimy trenerów na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym (m.in. projekt Wiedza i Doświadczenie, STOPami ku lepszej jakości szkoleń (II konkurs PARP; EFS poddziałanie 2.2.2.); Trener sTOP (III konkurs PARP; EFS, poddziałanie 2.2.2.) Inne okołoszkoleniowe działania to superwizja, certyfikacja trenerów, staże, szkolenia wewnętrzne
Federacja Organizacji Socjalnych
Federacja FOSa jest związkiem stowarzyszeń działających w obszarze pomocy socjalnej
i integracji społecznej. FOSa zrzesza ponad 70 organizacji socjalnych (członkowskich
i partnerskich) z terenu województwa warmińsko – mazurskiego. Organizacje te zajmują się wspieraniem grup zagrożonych marginalizacją społeczną, pracują na rzecz dzieci i młodzieży, seniorów, osób niepełnosprawnych, bezrobotnych, ubogich i wielu innych.
Główne cele Federacji to wspieranie organizacji członkowskich (realizowane poprzez m.in. doradztwo, szkolenia, informację, promocję dobrych praktyk) oraz rzecznictwo interesów. Najbardziej rozwinięte kierunki działalności Federacji to poprawa sytuacji osób starszych, zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych, promocja i rozwój wolontariatu.
Największe wyzwanie to wsparcie organizacji w przejmowaniu zadań zleconych od administracji publicznej.
W ramach Federacji FOSa działają również tzw. grupy branżowe, które tworzą następujące sieci:
- Sieć Wolontariat Warmii i Mazur
- grupa branżowa Organizacji na rzecz Osób Niepełnosprawnych
- Sieć Organizacji Paliatywnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego PALIUM
- Sieć Na Rzecz Seniorów Warmii i Mazur
- Uniwersytety III Wieku z terenu województwa warmińsko-mazurskiego
Ponieważ Federacja FOSa działa głównie w obszarze organizacji socjalnych – ich przedstawicieli szczególnie zachęcamy do wzięcia udziału w Szkole Trenerskiej.
Informacje organizacyjne:
Odpłatność za uczestnictwo w szkole wynosi 7 000 zł brutto (słownie: siedem tysięcy złotych). W powyższej kwocie zawarty jest udział w szkoleniach, poczęstunek podczas sesji, materiały szkoleniowe, opieka merytoryczna i organizacyjna, konsultacje. Płatność może być dokonana w ratach. Wysokość rat ustalana będzie indywidualnie.
W razie rezygnacji uczestnika/uczestniczki w trakcie trwania Szkoły organizatorzy nie przewidują zwrotu wniesionej opłaty. Osoby zakwalifikowane do uczestnictwa w szkole, ale rezygnujące na 7 dni i krócej przed rozpoczęciem pierwszych zajęć płacą karę umowną w wysokości 1500 zł.
Sesje szkoleniowe odbywać się będą w Olsztynie. Przewidujemy możliwość realizacji jednej z sesji w Warszawie.
Prosimy o wypełnienie załączonej karty zgłoszeniowej >> i odesłanie jej na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 30 września 2012. Załączamy także szczegółowy program Szkoły Trenerskiej.
Z poważaniem,
Bartłomiej Głuszak
Prezes Federacji FOSa