Jaki jest cel wymiany?
Doświadczenia stosunków polsko-niemieckich i rosyjsko-niemieckich wskazują, że wymiana młodzieży jest bardzo skutecznym instrumentem przeciwdziałania uprzedzeniom obciążającym stosunki między sąsiadującymi narodami. Korzystając z tych doświadczeń Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia będzie wspierać i finansować programy wymiany młodzieży, których integralną częścią są elementy edukacyjne, przybliżające wiedzę o współczesnej Polsce i Rosji oraz pogłębiające wiedzę o historii i kulturze obu narodów.
Kto się może ubiegać o dofinansowanie?
Konkurs skierowany jest w szczególności do szkół, uczelni wyższych, fundacji, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.
Kto może uczestniczyć w wymianie?
Adresatem projektów dofinansowywanych przez Centrum jest młodzież w wieku 13-26 lat uczęszczająca do gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych lub szkół wyższych w Polsce i ich odpowiedników w Federacji Rosyjskiej. Dotacje Centrum mogą uzyskać projekty, w których aktywny udział weźmie minimum po 10, zaś maksymalnie po 20 osób z każdego państwa partnerskiego (nie wliczając w to opiekunów). W projekcie powinna uczestniczyć zbliżona liczba osób z każdego kraju partnerskiego.
Gdzie ma być realizowany projekt?
Jeden projekt polega na zorganizowaniu dwóch wizyt: grupy młodzieży polskiej w Rosji oraz grupy młodzieży rosyjskiej w Polsce.
Ile może trwać projekt?
Każda z wizyt powinna trwać nie krócej niż 4 i nie dłużej niż 14 dni, z wyłączeniem czasu trwania podróży. Długość pobytu w każdym z krajów partnerskich powinna być zbliżona.
Jakie są tematy?
1) „Małe ojczyzny – z kogo jesteśmy dumni? Śladami lokalnych bohaterów”;
2) „Polacy i Rosjanie – portret wzajemny na przykładzie wybranych dzieł literackich”;
3) „Wzajemne inspiracje muzyczne”;
4) „Życie codzienne Polaków i Rosjan”;
5) „Polska i Rosja w fotografii”;
6) „Architektura klasycystyczna w Polsce i Rosji”.
Kto decyduje o wyborze?
Wnioski ocenia pięcioosobowa Komisja Konkursowa powołana przez dyrektora Centrum. W ciągu 30 dni od zakończenia naboru wniosków Komisja przedstawia ocenę wniosku, proponuje udzielenie dofinansowania i jego wysokość bądź odmawia jego udzielenia. Po zapoznaniu się z oceną wniosku dokonaną przez Komisję Konkursową Dyrektor Centrum udziela dofinansowania w wysokości zaproponowanej przez Komisję albo odmawia udzielenia dofinansowania przedsięwzięcia.
Na co można przeznaczyć środki z dotacji?
Środki finansowe z dotacji celowej Centrom mogą zostać wykorzystane na pokrycie kosztów podróży, zakwaterowania oraz wyżywienia grup młodzieży i ich opiekunów niezbędnych do zrealizowania przedsięwzięcia oraz poniesionych w trakcie trwania przedsięwzięcia. Nie dopuszcza się refundowania kosztów poniesionych przed dniem zawarcia umowy o dofinansowania przedsięwzięcia ani po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia.
W jakiej wysokości jest udzielana dotacja?
Wysokość dotacji Centrum nie może przekroczyć 80% budżetu projektu. Niezbędny jest więc udział środków własnych wnioskodawcy w wysokości minimum 20% budżetu. W ramach wkładu własnego wnioskodawca pokrywa inne koszty, m.in.: wiz, ubezpieczenia, transportu lokalnego, biletów do instytucji kultury, pośrednika językowego, przewodnika.
Jak i gdzie złożyć wniosek?
Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek. Przy składaniu wniosku o dofinansowanie należy korzystać ze wzoru wniosku zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Centrum. Wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami powinien być wypełniony w języku polskim, podpisany przez osobę upoważnioną lub osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy i złożony w formie pisemnej na adres Centrum.
Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
Biuro Badań i Projektów
ul. Jasna 14/16A
00-041 Warszawa
Kopię wniosku wraz z załącznikami przekazuje się równolegle w postaci elektronicznej w jednym pliku w formacie .pdf na adres poczty elektronicznej Centrum: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając w tytule korespondencji dopisek w brzmieniu „Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2013”. Zaleca się ograniczenie wielkości pliku do objętości 1,5 MB.
Do kiedy można składać wnioski?
Wnioski można składać do 28 lutego 2013 r. O zachowaniu terminu decyduje data wpływu wniosku do Centrum. Początek przedsięwzięcia, którego dotyczy składany wniosek nie powinien być planowany wcześniej niż na 2 miesiące po zakończeniu naboru wniosków.
Jak jest wypłacana dotacja?
Termin przekazania środków finansowych z dotacji celowej Centrum określa umowa o dofinansowanie przedsięwzięcia. Wnioskodawca deklaruje we wniosku formę dofinansowania (jednorazowo albo w transzach).
Do kiedy trzeba zrealizować projekt?
Projekt zakładający wizytę grupy młodzieży polskiej w Rosji oraz grupy młodzieży rosyjskiej w Polsce musi zostać zrealizowany nie później niż do 15 listopada 2013 r.
Nie dotujemy
Nie będą uznane za zgodne z celami konkursu przedsięwzięcia w zakresie podjęcia nauki, wyjazdy turystyczne, projekty komercyjne, udział w kursach językowych oraz wielostronna wymiana młodzieży.
POLSKI PODMIOT SZUKA ROSYJSKIEGO PARTNERA
Wzór umowy o dofinansowanie przedsięwzięcia.doc
Informacja dotycząca zysku z przedsięwzięcia.doc
Wzór sprawozdania z realizacji przedsięwzięcia.doc
Komunikat nr 1 2012 Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2013.pdf
źródło:www.cprdip.pl