Sobota, 23 listopada 2024 Imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa
A+ A+ A+

Konkurs „Godni Naśladowania” organizowany jest przez Radę Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego od 2004 roku. Jego ideą jest promowanie najlepszych inicjatyw organizacji pozarządowych i ich reprezentacji oraz samorządu - w zakresie współpracy z III sektorem. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia 2011.

Oceny zgłoszonych inicjatyw dokonuje Kapituła złożona z przedstawicieli Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz przedstawiciela Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Kapituła może zaprosić do swojego składu również przedstawicieli fundatorów nagród. Pierwsza edycja Konkursu została ogłoszona pod koniec roku 2004. 22 czerwca 2007 r., podczas Konferencji Plenarnej Organizacji Pozarządowych w Olsztynie.

Nagrody wręczane są w kilku kategoriach:

- od 2004 r. w kategorii „na najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowych województwa warmińsko-mazurskiego",

Adresowana jest do organizacji pozarządowych. Mogą one zgłaszać wszelkie zrealizowane na terenie naszego województwa inicjatywy (projekty) ukierunkowane na rzecz pożytku publicz­ne­go, nawet te, które brały udział w poprzednich edycjach Konkursu, ale nie zostały nagrodzone lub wyróżnione.Zgłoszenia mogą dokonywać organizacje oraz osoby fizyczne, a także osoby prawne, organy administracji publicznej, kościoły i związki wyznaniowe. Zgłoszenie może dotyczyć również własnej inicjatywy. W ramach niniejszej kategorii mogą zostać przyznane nagrody finansowe, rzeczowe i honorowe (wyróżnienia). Nagroda finansowa musi zostać przeznaczona na działalność statutową organizacji.

Ocena przeprowadzana jest w oparciu o następujące kryteria:
- znaczenie dla lokalnej społeczności,
- wpływ na rozwój i konkurencyjność regionu /powiatu, gminy
- umiejętność pozyskiwania środków finansowych i pozafinansowych przez organi­zację
- umiejętność zaangażowania wolontariuszy do realizacji projektu
- innowacyjność działań
- stosowanie przez organizację sposobów działania nie budzących wątpliwości etycznych
- umiejętność podejmowania przez organizację współpracy z innymi organizacjami pozarządo­wymi i partnerami społecznymi regionu, a także różnymi instytucjami, czy administracją publiczną.

- od 2005 r. - „na najlepszą inicjatywę samorządu w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi"

W tej kategorii przyznawane są nagrody dla samorządów szczebla gminnego i powiatowego z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Konkursem objęte są wszelkie zrealizowane i wdrożone inicjatywy tych podmiotów, dokonane we współpracy z organizacjami pozarządowymi lub na ich rzecz, zrealizowane wyłącznie w roku, w którym odbywa się konkurs (chyba, że są to inicjatywy wieloletnie).
Inicjatywy mogą być zgłoszone przez organizacje, reprezentacje sektora pozarządowego (gminne i powiatowe), osoby fizyczne, osoby prawne, kościoły, związki wyznaniowe oraz same samorządy w imieniu własnym.

Przez inicjatywy rozumie się m.in.: roczne programy współpracy, zasady współpracy/karty współpracy (dokumenty regulujące praktykę współpracy), programy społeczne, wspólnie opracowane i zrealizowane projekty i przedsięwzięcia itp.
W ramach niniejszej kategorii przyznawany jest co roku jeden tytuł: „Samorząd Przyjazny Organizacjom Obywatelskim". W szczególnych przypadkach mogą być przyznawane również wyróżnienia.

Ocena zgłoszonych inicjatyw dokonywana jest w oparciu o następujące kryteria:
- przejrzysty system współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi wyrażony przyjętymi dokumentami: Rocznym programem współpracy, Zasadami współpracy itp.
- zapisy w strategiach rozwoju i innych dokumentach prawa lokalnego zapewniających partycypację organizacji w zarządzaniu wspólnotą lokalną, udział organizacji w tworzeniu ww. dokumentów
- znaczenie inicjatywy dla rozwoju sektora pozarządowego
- partnerstwo - udział organizacji pozarządowych w opracowywaniu i wdrażaniu inicjatywy
- innowacyjność
- w latach 2005 i 2007 - dodatkowo ogłoszono kategorię „na najlepiej działającą reprezentację sektora pozarządowego województwa warmińsko-mazurskiego".
Adresowana jest do reprezentacji sektora pozarządowego z naszego regionu. Konkursem objęte są wszelkie działania podmiotów wchodzących w skład Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego: rad gminnych i powiatowych, federacji, sieci, reprezentacji branżowych, organizacji pozarządowych o zasięgu wojewódzkim, służące wzmacnianiu i rozwojowi sektora pozarządowego, kreowaniu i budowaniu partnerskiej współpracy z samorządem oraz innymi partnerami życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego.

Do Konkursu mogą być zgłaszane reprezentacje sektora biorące udział w poprzednich edycjach Konkursu, które nie były nagrodzone lub wyróżnione. Zgłoszeń mogą dokonywać: organizacje pozarządowe, osoby fizyczne, osoby prawne, kościoły, związki wyznaniowe oraz same Reprezentacje w imieniu własnym. W ramach niniejszej kategorii przyznawany jest tytuł: „Reprezentacja Godna Naśladowania".

Ocena przeprowadzana jest w oparciu o następujące kryteria: aktywność (udział w spotkaniach konferencjach i innych wydarzeniach organizowanych przez organizacje pozarządowe, w tym Radę Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego i samorządy, bieżąca działalność); podejmowanie działań integrujących sektor pozarządowy, m.in. poprzez organizację corocznej Konferencji Plenarnej, kreowanie partnerstw, inicjowanie spotkań branżowych i tematycznych organizacji pozarządowych oraz podejmowanie innych wspólnych działań;  przejrzysta i efektywna współpraca z samorządem oraz innymi partnerami życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego; udział w opracowaniu rocznych lub wieloletnich programów współpracy;  opiniowanie projektów ustaw, uchwał i decyzji administracyjnych dotyczących sektora pozarządowego; monitorowanie powstawania, jakości i realizacji rocznych lub wieloletnich programów współpracy; promocja sektora pozarządowego.
- w 2008 natomiast doszła kategoria „na najlepszą inicjatywę na rzecz osób starszych w województwie warmińsko-mazurskim" realizowana wspólnie z Federacją Organizacji Socjalnych FOSa, adresowana do organizacji pozarządowych i instytucji z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.
Konkursem objęte są wszelkie zrealizowane inicjatywy (projekty) organizacji pozarzą­do­wych oraz instytucji województwa warmińsko-mazurskiego skierowane na rzecz osób starszych. Mogą to być inicjatywy biorące udział w poprzednich edycjach Konkursu, które nie były nagrodzone.
Zgłoszenia inicjatyw (projektów) mogą dokonywać organizacje, instytucje oraz osoby fizyczne, osoby prawne, organy administracji publicznej oraz kościoły i związki wyznaniowe. Zgłoszenie może dotyczyć również własnej inicjatywy. W ramach Konkursu mogą być przyznane nagrody finansowe, rzeczowe i honorowe (wyróżnienia). Laureat otrzymuje także statuetkę „Godni Naśladowania".
Ocena inicjatyw (projektów) przeprowadzana będzie w oparciu o następujące kryteria:
- znaczenie dla społeczności, a zwłaszcza osób starszych
- umiejętność zaangażowania wolontariuszy do realizacji projektu
- innowacyjność
- systematyczność działań na rzecz osób starszych;
- ilość i adekwatność partnerów współrealizujących zgłaszaną inicjatywę.


Oceny zgłoszonych inicjatyw dokonuje Kapituła złożona z przedstawicieli Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz przedstawiciela Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a w przypadku kategorii IV przedstawicieli Federacji Organizacji Socjalnych FOSa. Kapituła może zaprosić do swojego składu również przedstawicieli fundatorów nagród.

Zgłoszenia przyjmowane są w wersji elektronicznej ( rekomendacje i załączniki –mogą być scanem) lub papierowej w biurze Rady przy ulicy Staromiejskiej 16/7 10-017 Olsztyn lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regulamin   żródło:www.ropwm.org.pl

Newsletter

Więcej informacji? Zostaw swój e-mail.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Regulamin