Piątek, 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka
A+ A+ A+

Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień informuje, iż przystępuje do przygotowania projektu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów  Alkoholowych oraz  Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2011. Gm. Program na 2010r w całości jest dostępny pod adresem: www.mzpitu.pl. Poniżej przedstawiamy Państwu listę zadań, które mogą być realizowane przez organizacje pozarządowe.

Zadanie 2.

Zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, innych substancji psychoaktywnych.

1.Udzielanie pomocy osobom uzależnionym oraz zagrożonym uzależnieniem od alkoholu, innych substancji psychoaktywnych, w następujących formach:

  1. Konsultacje specjalistów,

  2. Zajęcia edukacyjne, w tym warsztaty i treningi,

  3. Psychoterapia indywidualna,

  4. Psychoterapia grupowa,

  5. Zajęcia będące alternatywą wobec używania substancji psychoaktywnych, wspomagające proces zdrowienia,

  6. Działania z zakresu integracji społecznej, w tym aktywizacja zawodowa,

  7. Dofinansowywanie realizacji programów terapeutycznych i rehabilitacyjnych, w których uczestniczą mieszkańcy Olsztyna przebywający w zakładach karnych oraz opuszczający zakłady karne.

2. Udzielanie pomocy w związku z problemami występującymi w życiu rodzinnym, w następujących formach:

    1. Poradnictwo rodzinne,

    2. Konsultacje specjalistów,

    3. Warsztaty umiejętności.

  1. Organizowanie, współorganizowanie szkoleń , konferencji, seminariów podnoszących poziom kwalifikacji z zakresu terapii uzależnień.

Zadanie 3.

Udzielanie rodzinom, w których występują problemy związane z używaniem alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.

  1. Działania Działu Pomocy Rodzinie prowadzonego przez Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień:

    1. Udzielanie pomocy osobom doświadczającym przemocy, miedzy innymi poprzez:

  1. poradnictwo,

  2. wsparcie psychologiczne,

  3. edukację,

  4. psychoedukację,

  5. psychoterapię,

  6. konsultacje specjalistyczne,

  7. mediacje rodzinne.

    1. Realizacja założeń Gminnego Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, jako zadania własnego gminy, wynikającego z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, tworzonego w oparciu o Program „Rodzina bez Przemocy”, który został zatwierdzony Uchwałą Rady Miasta Olsztyn NR LXIX/869/06, z dnia 25 października 2006r., na lata 2006-2013, m. in. poprzez:

  1. prowadzenie zintegrowanych i skoordynowanych działań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, m. in. poprzez wspieranie funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych,

  2. finansowanie dyżurów specjalistów z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie,

  3. doskonalenie umiejętności osób działających w instytucjach tworzących Gminny System Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie poprzez organizowanie szkoleń, warsztatów, superwizji,

  4. stworzenie środowiska wsparcia dla osób pomagających w związku z przemocą w rodzinie,

  5. utworzenie i prowadzenie grup wsparcia dla osób doznających przemocy w rodzinie,

  6. realizacja programów profilaktycznych oraz terapeutycznych w związku z przemocą w rodzinie,

  7. realizacja programów edukacyjnych, korekcyjnych, rehabilitacyjnych dla osób stosujących przemoc,

  8. prowadzenie edukacji publicznej oraz organizowanie lokalnych kampanii, konferencji w związku z przemocą w rodzinie,

  9. druk niezbędnych do pracy każdej ze służb materiałów informacyjno-edukacyjnych oraz procedur działania w związku z przemocą w rodzinie.

  1. Udzielanie pomocy rodzinom, w których występują problemy w związku z używaniem substancji psychoaktywnych, m.in. w następujących formach:

  1. konsultacje specjalistów,

  2. zajęcia edukacyjne,

  3. warsztaty umiejętności,

  4. treningi zachowań,

  5. poradnictwo,

  6. psychoterapia,

  7. działalność z zakresu aktywizacji społecznej i zawodowej.

3. Dofinansowywanie i finansowanie form wypoczynku dzieci i młodzieży oraz wypoczynku rodzin, w których występują problemy w związku z używaniem substancji psychoaktywnych oraz przemocą w rodzinie.

Zadanie 4.

Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo – wychowawczych i socjoterapeutycznych.

1.Realizowanie, finansowanie, dofinansowywanie realizacji programów z

zakresu profilaktyki uzależnień, w tym:

  1. Programów informacyjno-edukacyjnych,

  2. Programów środowiskowych,

  3. Programów rówieśniczych,

  4. Programów socjoterapeutycznych oraz innych programów zawierających elementy terapii,

  5. Programów adresowanych do tzw. grup ryzyka,

  6. Pozalekcyjnych zajęć sportowych,

  7. Programów strategii alternatyw, m.in. artystycznych, edukacyjnych, rekreacyjnych, z zakresu kultury fizycznej,

  8. Programów edukacyjnych dla rodziców i wychowawców,

  9. Programów zapewniających młodzieży spędzanie czasu wolnego od nauki, w tym programów realizowanych podczas ferii oraz wakacji.

  1. Prowadzenie edukacji publicznej z wykorzystaniem mediów publicznych, organizowanie lokalnych kampanii i akcji profilaktycznych, udział w akcjach i kampaniach ogólnopolskich oraz międzynarodowych, w tym: ”Piłeś? Nie jedź!”, „Ciąża bez alkoholu” i innych.

  2. Promocja zdrowego, bezpiecznego stylu życia, w tym zdrowia psychicznego poprzez organizowanie, finansowanie, dofinansowywanie różnego rodzaju imprez oraz wydarzeń społeczno – kulturalnych adresowanych do mieszkańców Olsztyna.

  3. Organizowanie, współorganizowanie szkoleń, konferencji, seminariów i innych podnoszących poziom kwalifikacji realizatorów działań z zakresu problematyki uzależnień.

  4. Wspieranie działań zmierzających do ograniczenia dostępności substancji psychoaktywnych, we współpracy ze służbami miejskimi.

  5. Prowadzenie badań, monitorowanie problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych w Olsztynie oraz przemocą w rodzinie.

Program na 2010r w całości jest dostępny pod adresem: www.mzpitu.pl. Nowotworzony program powstaje na bazie tego z 2010r.

Uwagi, propozycje, wnioski dotyczące zadań oraz działań ujętych w Programie można składać w MZPiTU drogą elektroniczną oraz osobiście w terminie do 3 września 2010r. 
Adres e-poczty:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Fax: 89 535 77 80
Tel. 89 535 77 78 (79)
Informacji udziela:  Anna Hornatkiewicz- Dział Profilaktyki

Newsletter

Więcej informacji? Zostaw swój e-mail.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Regulamin