Osiedla położone za torami kolejowymi uczestniczą w oryginalnym projekcie, którego pomysłodawcą jest Fundacja Warsztat Zmiany. Partner przedsięwzięcia to Urząd Miasta Olsztyna.
Idea oddolnego zarządzania dzielnicami nie jest w Europie nowym rozwiązaniem. Jest jednak szansa, by przeszczepić dobre praktyki na grunt stolicy Warmii i Mazur. Właśnie ruszył pionierski w naszym mieście program "Olsztyńskie Zatorze też może. Pilotaż oddolnego Zarządzania dzielnicą".
Przedsięwzięcie ma dotyczyć osiedli położonych na szeroko rozumianym Zatorzu, czyli Wojska Polskiego, Podleśna, Zielona Górka i właśnie Zatorze. Celem nie jest tworzenie nowego podmiotu czy zawłaszczanie przestrzeni już działających środowisk. Idea opiera się na wypracowaniu skutecznych rozwiązań, dotyczących wspólnego zarządzania dzielnicą poprzez wykorzystanie metody oddolnego zarządzania dzielnicą.
- Naszym pierwszym zadaniem jest zebranie informacji o działających na terenie Dzielnicy Zatorze - wyjaśnia prowadząca Biuro Dzielnicy Anna Maria Nadgrabska. - Chodzi o inicjatywy, nieformalne grupy, liderów społecznych, organizacje pozarządowe. A także o wszelkie inne działania realizowanych na terenie dzielnicy albo mające wpływ na życie społeczne mieszkańców tego obszaru.
Tworzenia baz kontaktów, planowanie i realizacji spotkań, dbałość o proces komunikacji, wizyty ekspertów z różnych dziedzin związanych a "miejskim życiem" na spotkania to zadania, jakie stawiają przed sobą inicjatorzy przedsięwzięcia. Zaplanowany jest już szereg działań:
* Stworzenie Konferencji Dzielnicy – stałych spotkań wszystkich aktorów życia społecznego dzielnicy, liderów, grup nieformalnych, organizacji pozarządowych, instytucji, przedstawicieli samorządu miasta (radnych i urzędników), rad osiedli, lokalnych przedsiębiorców.
W ramach pracy Konferencji Dzielnicy zakładamy też, iż możliwym jest powstanie przestrzeń na pracę zespołów tematycznych.
* Powołanie Biura Dzielnicy które ze względów na pandemię rozpocznie swoją stacjonarną działalność od maja 2021 i mieścić się będzie w CEIK-u.
* Doradztwo specjalistyczne z zakresów: prawa, urbanistyki, komunikacji, spraw społecznych, architektury krajobrazu, środowiska.
* Konkurs na inicjatywy oddolne w ramach którego dofinansowane zostaną trzy najwyżej ocenione inicjatywy.
- Wierzymy, że tylko konsensus i wzajemnie zrozumienie potrzeb, może skutkować trwałymi, dobrymi rozwiązaniami dla Dzielnicy Zatorze - dodaje Anna Maria Nadgrabska.
Z prowadzącą Biuro Dzielnicy można skontaktować się pisząc pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..