Poniedziałek, 25 listopada 2024 Imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa
A+ A+ A+
 

W ratuszu odbyła się dziś Gala Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, podczas której Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna wręczył nagrody laureatom lokalnego etapu konkursu. Na arenie ogólnopolskiej, Olsztyn będzie reprezentowała Wioletta Chlubicka, uczennica klasy II w XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie.

Organizatorem XXI edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” jest Fundacja „Świat na Tak”. Udział w nim mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy promują pozytywne postawy i działają na rzecz rówieśników, sąsiadów, osiedla, szkoły czy klasy.

Celem Konkursu jest wyłanianie i promowanie pozytywnych zachowań, działań i postaw młodzieży, przeciwdziałanie przemocy i agresji oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu. „Wspaniali” to młodzi ludzie, którzy budują lepszy, bardziej humanitarny świat, a przez pomoc innym stają się wzorem do naśladowania. Konkurs przebiega w dwóch etapach: lokalnym i ogólnopolskim.

„Ósemeczka” (szkoła podstawowa: 10-13 lat):

Maja Lewicka – uczennica 6 klasy Szkoły Podstawowej nr 6 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, a także Gospodarz klasy. Aktywnie i konsekwentnie uczestniczy w akcjach organizowanych w szkole takich jak: udział w programie „Jadę nie tankuję”, jasełka przygotowane dla emerytów czy konkurs eko-mody w szkole dla dzieci niesłyszących a także tych o  zasięgu ogólnopolskim: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Słodka Paczka, Góra Grosza, zbiórka środków czystości dla misjonarzy, zbiórka nakrętek (dla chorego dziecka), zbiórka zabawek dla Świetlicy Terapeutycznej, zbiórka książek i płyt dla rówieśników na Litwie czy zbiórka karmy na rzecz Schroniska dla Zwierząt. Wolontariusz Fundacji „Nasz Dom”, a ponadto od 3 lat jako najmłodsza z wolontariuszy działa na rzecz Fundacji „Dziewczynka z Zapałkami”.  Maja to bardzo dobra uczennica, która z chęcią dzieli się wiedzą i pomaga swoim rówieśnikom.  

Złota ósemka:

Joanna Wasilewska: uczennica Gimnazjum nr 5 w Olsztynie. Skromna dziewczyna, która swoją przygodę z wolontariatem zaczęła pomagając sąsiadom w drobnych czynnościach np. robieniu zakupów. Wolontariuszka Banku Żywności organizująca wolontariuszy na terenie szkoły, biorąca udział w zbiórkach żywności i kwestach ulicznych. Od 3 lat wolontariuszka Szkolnego Koła Wolontariatu z którym przeprowadziła akcję adopcji na odległość Oliviera- chłopca z Madagaskaru, który dzięki temu może uczęszczać do szkoły. Wraz z innymi uczennicami, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy włączyła się w zbiórkę odzieży, kosmetyków i zabawek na terenie szkoły, a także co roku organizuje zbiórkę na rzecz schroniska dla zwierząt. Uczestniczyła w projekcie naukowym Mleko Żyje, a ponadto reprezentowała szkołę w konkursach o zdrowym żywieniu i zdrowym trybie życia.   

Adrianna Nietubyć:  uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Olsztynie. Od 4 lat wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Instruktor Związku Harcerstwa Polskiego przy Hufcu Rodło, a także przyboczna- zastępca drużynowego. W ZHP odpowiedzialna m. in. za współorganizację zimowisk, obozów i biwaków, koordynowanie pionu młodszoharcerskiego, prowadzenie turnieju zastępów o złotą strzałę w drużynie, uczestnictwo w zbiórkach drużyny, zastępstwo drużynowej w razie jej nieobecności. Wolontariuszka Szkolnego Kola Caritas biorącego m. in. udział w akcjach: „Podaruj Kroplę Miłości” propagującą honorowe krwiodawstwo i oddawanie krwi, „Św. Mikołaj w Hospicjum Domowym w Olsztynie”, „Choinka dla Seniora”, zbiórki żywności wspólnie z Caritas Metropolii Warmińskiej czy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2014 pod hasłem „ Dziecko sercem rodziny. Ponadto udział w programach: „Hospicjum To Też Życie”, „Pola Nadziei”, „Podaruj Dzieciom Skrzydła”, „Zero alkoholu w ciąży”, czy „Razem ku Przyszłości”. 

Emilia Szymańska: uczennica klasy III Gimnazjum nr 5 w Olsztynie.  Wzorowa uczennica z najwyższą średnią ocen w szkole. Biorąca udział m.in. w akcjach charytatywnych: „ Walentynkowe serce dla Marty, Piotrusia i Seweryna”, „Zdrowo i kolorowo na talerzu”,  „Bieg na sześć łap”, „Dzień Zdrowego Odżywiania na rzecz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, czy „Pluszak za zastrzyk”  akcję polegającą na zbiórce i przekazaniu nieużywanych zabawek dzieciom z Oddziału Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Ponadto brała udział w organizacji uroczystości Dnia Weterana, szkolnej akcji porządkowania cmentarza przy ul. Sielskiej, a także zbiórce żywności organizowanej przez Bank Żywności. Dodatkowo Emilia jest laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii zorganizowanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, zajęła I miejsce w ogólnopolskim Konkursie Orgiami, I miejsce w szkolnym konkursie Bezpieczna Szkoła, bezpieczny uczeń”, II miejsce w VIII Międzynarodowym Konkursie Matematycznym dla klas pierwszych gimnazjów olsztyńskich, wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”.   

Aleksandra Piłatuczennica klasy III  Gimnazjum nr 5 w Olsztynie. Swoją działalność na terenie szkoły rozpoczęła od organizacji zbiórki na rzecz Schroniska dla Zwierząt. Była uczestniczką Psotowiady czyli I Olsztyńskiego Dnia Psa podczas którego wolontariusze uczestniczyli w rajdzie pieszym z psami ze Schroniska. Ola jest wolontariuszką Banku Żywności – bierze udział w zbiórkach żywności, kwestach ulicznych, a także organizuje wolontariuszy na terenie szkoły. Wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu przeprowadziła akcję adopcji na odległość  Oliviera- chłopca z Madagaskaru. Dzięki tej inicjatywie chłopiec może się kształcić. Wraz z innymi uczennicami, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy włączyła się w zbiórkę odzieży, kosmetyków i zabawek na terenie szkoły. Na co dzień Ola pomaga mieszkającej obok starszej Pani -  robi zakupy, wyrzuca śmieci, pomaga w świątecznych porządkach. 

Agata Mieczkowska: uczennica klasy III Gimnazjum nr 13 im. Huberta Wagnera w Olsztynie. Swoją przygodę z wolontariatem zaczęła w młodszych klasach szkoły podstawowej. Były to akcje związane z Caritasem oraz z Hospicjum Domowym Caritas, np. Pola Nadziei, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czy zbieranie funduszy do puszek dla potrzebujących. Wolontariuszka Banku Żywności. Zbierała produkty spożywcze podczas akcji Świątecznych oraz uczestniczyła w akcji „Podziel się posiłkiem” organizowanej na początku każdego roku szkolnego. Ponadto wspierała akcje organizowane przez Fundację „Okaż Serce Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym” pomagając przy pakowaniu zakupów klientów na terenie supermarketu Real.  Pomagała przygotować i przekazać paczki świąteczne dla dzieci z Domu Samotnej Matki w Olsztynie, systematycznie uczestniczy w zbiórce nakrętek i w licznych zbiórkach organizowanych na terenie szkoły: makulatury, gier planszowych i komputerowych, baterii, elektro śmieci, „góry grosza”, telefonów komórkowych czy okularów i piórników dla Afrykańczyków. Z wielkim zaangażowaniem kwestowała na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ponadto okresie wakacji Agata wraz z grupą rówieśników prowadziła w każdy wtorek zajęcia integracyjne, sportowe oraz gry i zabawy dla dzieci do lat 6 w Domu Małego Dziecka. 

Marcelina Zuzanna Brewka: uczennica klasy III Gimnazjum nr 2 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie. Wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przegląda i wspiera akcje Amnesty International, podpisuje petycje w sprawach dla niej ważnych. Brała udział w akcji społecznej: „ Czas na transplantacje-Uchwycić to co ulotne…” zajęła III miejsce w konkursie plastycznym zorganizowanym w ramach tej akcji. Jest wolontariuszką Olsztyńskiego Oddziału Fundacji Mam Marzenie. Odwiedza chore dzieci w szpitalu i w domu,  rozmawia z nimi, próbuje spełnić marzenie, a czasami po prostu zwyczajnie jest. Pasją Marceliny jest fotografia i malowanie i dlatego od jakiegoś czasu myśli o zorganizowaniu wystawy swoich prac, z której dochód przeznaczony byłby na chore dzieci.  

Natalia Zaremba: uczennica klasy I Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie, wolontariuszka od podstawówki. Pomysłodawczyni i organizatorka akcji w szkole: „Szlachetna Paczka” w którą zaangażowała nawet swoich rodziców. Była także pomysłodawczynią wyjścia do Hospicjum gdzie z grupą rówieśników śpiewała kolędy, robiła i zawieszała ozdoby świąteczne, a przede wszystkim prowadziła konferansjerkę. Wraz z rówieśnikami przygotowała bajkę „O czerwonym Kapturku”, która była wystawiana w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie podczas spotkania ze Świętym Mikołajem. Ponadto pomagała w akcji „Okaż Serce-Podaruj Gwiazdkę” zbierając dary dla wielodzietnej rodziny jednej z uczennic szkoły, która jest w bardzo trudnej sytuacji materialnej i dla Świetlicy Środowiskowej Arka. Jest wolontariuszką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, współorganizatorką zbiórki produktów dla Banku Żywności. Bierze udział w zbiórce nakrętek oraz zużytych baterii. Od kilku lat uczestniczy w akcjach organizowanych przez Polski Czerwony Krzyż, działając również w grupie Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK.

Wioletta Chlubicka (będzie reprezentowała Olsztyn na arenie ogólnopolskiej): uczennica klasy II w XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie. Aktywnie uczestniczy w „Polach Nadziei”, akcjach organizowanych przez Hospicjum Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Od roku 2010 brała udział we wszystkich akcjach, kwestach oraz w przygotowaniu paczek dla dzieci z chorobą nowotworową. Pomagała przy organizowaniu imprez karnawałowych oraz Turnieju o „Złotą Barkę” w Domu Środowiskowym „Barka”. Wcieliła się w rolę klowna którego zadaniem było rozweselić zgromadzone towarzystwo. Od lipca 2014 roku współpracuje z Radiem UWM FM przygotowując audycję młodzieżową „Młodszy Punkt Widzenia” Każdego miesiąca bierze udział w warsztatach w Domu Środowiskowym „Barka” gdzie pomaga przy organizowaniu różnych turniejów, czy festynów. Zaangażowała się w pomoc przy organizacji projektu „Ku Chwale Wyklętych”.  Współpracowała z Wojewódzką Biblioteką Publiczną dostarczając książki dla osób starszych, niepełnosprawnych czy chorych.  Opiekowała się osobą niewidomą, której przynosiła zamówione audiobooki i płyty z muzyką. Brała udział w porządkowaniu cmentarza przy ul. Poprzecznej, w rozprowadzaniu świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, włączała się w finansowanie obiadów uczniom swojej szkoły, w zbiórkę odzieży dla osób niepełnosprawnych z Domu Środowiskowego Barka, kwestowała na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti oraz na rzecz powodzian. Wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaangażowana w ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka”, współorganizatorka wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Olsztyna, dwukrotnie współorganizowała wykłady z historykiem IPN dot. historii Polski. Prowadziła zbiórkę na rzecz Hospicjum Domowego Caritas, Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego czy Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Pomagała przy obsłudze imprez: Wojewódzki Turniej Brydżowy, Ogólnopolski Dziecięcy Turniej Szachowy czy zbiórka publiczna na rzecz Marka Włodarczyka. Wioletta to osoba skromna i uczynna, a ponadto bardzo zaangażowana w działalność swojej Parafii.    

KOŁA WOLONTARIATU:

Szkolne Koło Wolontariatu przy Gimnazjum nr 5 w Olsztynie  opiekunem Koła jest Pani Katarzyna Potrapeluk. Pod Jej skrzydłami młodzież zorganizowała Bożonarodzeniową akcję pod hasłem „Książka dla Seniora” polegającą na zbiórce książek i gier planszowych na rzecz Domu Pomocy i Opieki Społecznej „Dom nad Doliną w Rożnowie”, zbiórkę pieniędzy dla 17-letniego Kamila, który od urodzenia cierpi na Mózgowe Porażenie Dziecięce czy akcję „Góra Grosza”. Młodzież również uczestniczyła w zbiórce żywności organizowanej  przez Bank Żywności.

Szkolne Koło Wolontariatu przy Gimnazjum  nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – opiekunem Koła jest Pani Maria Barcikowska. Wolontariusze z wielkim zaangażowaniem działają na rzecz dzieci z Fundacji  Mam Marzenie. Brali udział w akcji informacyjnej „Dar szpiku kostnego darem życia”, „Dzień zdrowego odżywiania”, „Zdrowo i kolorowo na talerzu”. Ponadto brali udział w  akcji „Pluszak za zastrzyk” polegający na zbiórce zabawek na rzecz Oddziału Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.  

Szkolne Koło Caritas przy Gimnazjum nr 8 im. Cypriana Kamila Norwida – opiekunem Koła jest Pan Sebastian Polakowski. 

Uczniowie Koła systematycznie biorą udział w zbiórce żywności, kwestują na rzecz hospicjum domowego w Olsztynie, byli również Świętymi Mikołajami dla tych dzieci i ich rodzin, propagowali akcję honorowego krwiodawstwa i oddawania krwi, uczestniczą w szkolnym programie „Podaruj Dzieciom Skrzydła”. Wolontariusze współpracowali także z Urzędem Miasta Olsztyna przy realizacji kampanii społecznej „Zero alkoholu w ciąży”.

Szczególne wyróżnienia:

Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych – opiekunem koła jest Pani Ewa Piórkowska. Wolontariusze koła przygotowywali dary w ramach akcji : ”Okaż Serce – Podaruj Gwiazdkę” dla wielodzietnej rodziny jednej z uczennic szkoły, której rodzina jest w trudnej sytuacji materialnej, a także Świetlicy Środowiskowej „Arka”.  Biorą udział w zbiórce funduszy na stypendia papieskie, w zbiórkach żywności organizowanych przez Bank Żywności, kwestują ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizują w szkole akcję „Szlachetna Paczka”.  A przede wszystkim zawsze chętnie wspierają akcje organizowane w Olsztynie jak np. Międzynarodowe zawody Warmia Mazury Senior Games.

Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 9 w Olsztynie – opiekunem koła jest Pani Irena Solis. Koło co roku bierze udział w uroczystej inauguracji akcji „Pola Nadziei” i w 18 zbiórkach pieniężnych do puszek w olsztyńskich sklepach, w akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, w zbiórkach żywności organizowanych przez Caritas, w zbiórkach pieniędzy na pomoc powodzianom, w zbiórkach na rzecz Schroniska dla Zwierząt. Ponadto koło zorganizowało kiermasz ciastek z którego dochód przeznaczono na adopcję dziewczynki z Afryki 

Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 3 w Olsztynie im. Kawalerów Orderu Uśmiechu – opiekunem koła jest Pani Jolanta Kowalska. Wolontariusze koła aktywnie i systematycznie współpracują z Caritas Olsztyn, z Hospicjum Domowym w Olsztynie, z Parafią Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej w Olsztynie, a także z Bankiem Żywności. Przeprowadzili zbiórkę kredek i kolorowanek dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową, wykonali kartki świąteczne dla rodzin ubogich ze szkoły, obdarowali dzieci z Domu Dziecka zebranymi zabawkami i przyborami szkolnymi, przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”, obdarowali Szpital Dziecięcy maskotkami, a także zorganizowali akcję w ramach której ubogie dzieci ze szkoły otrzymały pomoc w postaci  wyjazdu na wycieczkę szkolną. 

Newsletter

Więcej informacji? Zostaw swój e-mail.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Regulamin