Niedziela, 28 kwietnia 2024 Imieniny: Pawła, Marii, Walerii,
A+ A+ A+
Prezydent Miasta Olsztyna zaprasza na konferencję popularno - naukową pn. "Koszary Dragonów - rewitalizacja". Spotkanie z udziałem ekspertów specjalizujących się w problematyce rewitalizacji odbędzie się w dniu 10. września 2011 r., o godzinie 15.00, w budynku Stajni Południowych, na ulicy Gietkowskiej 9i.

Konferencja „Koszary Dragonów – Rewitalizacja” podsumowuje etap informacyjny i rozpoczyna szeroką debatę społeczną dotyczącą przyszłości tego obszaru. W ramach konferencji proponujemy państwu spędzenie wyjątkowego wieczoru w koszarach w twórczej i naukowej atmosferze, która mamy nadzieje rozpocznie wiele dyskusji i zapoczątkuje wiele pomysłów na zagospodarowanie obszaru.

Program konferencji

„KOSZARY DRAGONÓW – REWITALIZACJA”

10 września, sobota, godz. 15.00 na terenie dawnych Koszar Dragonów,

Stajnie Południowe ul. Gietkowska 9i

15:00 - Powitanie uczestników konferencji przez Pana Piotra Grzymowicza, Prezydenta Olsztyna

15:05 - Przedstawienie wystawy sztuki współczesnej z kolekcji olsztyńskiej Zachęty –

Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Dyrektor BWA Galerii Sztuki w Olsztynie

15:15 - Wprowadzenie merytoryczne Andrzej Krawczyk, Dyrektor Biura Strategii Rozwoju

Miasta

15:25 - „Możliwości wykorzystania potencjału koszar w praktyce”, Jones Lang LaSalle, Julita

Spychalska, Piotr Piasecki

15:45 - „Rewitalizacja jako istotny czynnik rozwoju miast” dr Andreas Billert

16:05 - „Rewitalizacja dawnych Koszar Dragonów–nowy wymiar społeczny”

prof. dr hab. Marek Bryx

16:25 - „Rewitalizacja obiektów postindustrialnych i powojskowych; aspekty konserwatorskie i

realizacyjne” prof. nzw. dr hab. inż. arch. Małgorzata Rozbicka

16:55 - „Zasady identyfikacji, ochrony i kształtowania historycznych nasadzeń zieleni

(charakterystyka zielni występującej na terenie Koszar Dragonów w Olsztynie)”, dr inż. architekt krajobrazu Katarzyna Pałubska

17:15 - przerwa kawowa

17:45 - Panel dyskusyjny z udziałem ekspertów – moderator: dr Jacek Poniedziałek

Wystawy: Zachęta w Koszarach Dragonów i Koszary Dragonów - Ukryte Potencjały, czynne od godz. 14.00 do 21.00

Uwaga! Happening naukowo artystyczny w Koszarach uświetni też przygotowany specjalnie z

tej okazji koncert "Aligned by Nature" duetu Bjorn Nese & Cezary Ozga z pokazem wizualizacji autorstwa Wiktora Werner. Start g. 20.00.

Informacje o prelegentach

Jones Lang LaSalle - Julita Spychalska, Piotr Piasecki - Jones Lang LaSalle jest firmą zajmującą się finansowymi i specjalistycznymi usługami w dziedzinie nieruchomości i zarządzania inwestycjami. Ponad 30 000 osób w 700 miastach i 60 krajach zaspokaja potrzeby klientów w dziedzinie nieruchomości w skali lokalnej, regionalnej i globalnej. W odpowiedzi na zmieniające się oczekiwania klientów i sytuację na rynku, Jones Lang LaSalle stawia do dyspozycji zespoły specjalistów, którzy na podstawie wiedzy o aktualnym stanie rynku i prognoz, wszechstronnych badań i odpowiednich informacji o rynku świadczą zintegrowane usługi.

dr Andreas Billert – doktor nauk humanistycznych. Były pracownik naukowy Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Landesamt für Denkmalpflege w Stuttgart, Universitaet Hannover i Forschungsprojekt Innenstadt Lübeck w Lubece, Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder). Ekspert posiadający wieloletnie doświadczenie w dziedzinie rewitalizacji. Autor licznych publikacji, podkreślających współczesną rolę i wagę rewitalizacji w kontekście rozwoju miast.

prof. zw. dr hab. Marek Bryx - Prorektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, kierownik Katedry Inwestycji i Nieruchomości. Wiceprezes INTA (International Urban Development Association). Autor licznych publikacji w dziedzinie rewitalizacji, w tym w kontekście społecznych celów rewitalizacji. Współautor cyklu publikacji: „Rewitalizacja miast polskich”. Instytut Rozwoju Miast. Kraków 2010.

prof. nzw. dr hab. inż. arch. Małgorzata Rozbicka – kierownik Zakładu Architektury Polskiej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, członek m.in. Głównej Komisji Konserwatorskiej przy Generalnym Konserwatorze Zabytków oraz Polskiego Komitetu Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS.

dr inż. architekt krajobrazu Katarzyna Pałubska – Adiunkt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie w Katedrze Roślin Ozdobnych i Architektury Krajobrazu, wykładowca na Podyplomowym Studium Konserwacji i Ochrony Zabytkowych Założeń Ogrodowych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

dr Jacek Poniedziałek – doktor nauk humanistycznych – socjolog, absolwent Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktoryzował się w 2010 roku na UMK, adiunkt w Katedrze Socjologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Specjalizuje się w socjologii przestrzeni, regionu i narodu. Publikuje m in. w Eastern European Countryside i Studiach Regionalnych i Lokalnych, autor książki pt. „Postmigracyjne tworzenie tożsamości regionalnej. Studium nowej warmińskomazurskości.” (Toruń 2011).

Newsletter

Więcej informacji? Zostaw swój e-mail.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Regulamin